Årets frukt & gröntavdelning
Sara Berger, VD, SydGrönt
Nils Thott, Commercial Director, CatMan Solution
Egil Bråthe, Marketing Clinic
Ola Dolck, VD, SRC
Juryordförande: Lars Nordmark, Fri Köpenskap/Nordiske Medier 


Årets brödavdelning

Henri Ackman, Category Manager, Polfärskt Bröd
Kerstin Landeblad, Brand Manager, Lantmännen Unibake
Cathrine Högström, Marknadsdirektör, Polarbröd
Martin Lundell, VD, Sveriges bagare & konditorer
Lars Nordmark, Fri Köpenskap/Nordiske Medier
Juryordförande: Lennart Wallander, VD, Food & Friends


Årets tidskriftsbutik
Daniel Andersson, VD, Tidsam
Fatima Ravemark, Aller
Kerstin Neld, VD, Sveriges Tidskrifter
Pär Bygdesson, VD, Livsmedelshandlarna
Juryordförande: Siw Kejonen, Reporter Fri Köpenskap


Årets kött & Charkuteriavdelning
Isabel Moretti, VD, Svensk Kött
Majsan Pense, Kategoriansvarig, Coop
Ingela Stenson, Omvärldsanalytiker och strateg, United Minds
Magnus Pettersson, Försäljningschef, Jakobsdals
Eric Persson, Food and Strategy Consulting, Crossover Creative
Juryordförande: Joachim Björk, Redaktionssekreterare Fri Köpenskap


Årets Mejeriavdelning
Maria Rydje,Customer Marketing Manager, Skånemejerier
Richard Sverkersten, Senior Retail Consultan, SRC
Madeleine Elisasson, Projektledare, Säljutveckling
Juryordförande: Mi Andrén, Mediechef Fri Köpenskap


Årets Dryckesbutik
Elna Sandberg,Senior Manager, Coca-Cola
Roger Sjödin, VD, Road Work Retail
Christina Cheng, VD, Sprillo
Fredrik Sörbom, VD, Sveriges Bryggerier
Pontus Nyman, Nyhetsansvarig Fri Köpenskap
Juryordförande: Johan Kaij, Senior Adviser, MarketingClinic


Årets Ekobutik
Linda Wass, Brand Manager Organic, Midsona
Cecilia Rygård, Ekoweb
Martin Moström, Strategisk rådgivare/Partner, Reatil House
Anita Falkenek, VD, Krav
Juryordförande: Joachim Björk, Redaktionssekreterare Fri Köpenskap


Årets Kassazon
Michael Johansson, VD, Awal
Henrik Lindström, Johnson & Johnson
Jane Björklin, Key Account Manager, Aftonbladet
Marie Cavallin, Försäljningschef, Expressen
Camilla Wickman, Channel Marketing Manager, Coca- Cola
Patrik Axén, Merchandising Manger Nordics, Mars
Andreas Nilsson, Cloetta
Anders Lindholm, Försäljningschef, Tidsam
Juryordförande: Mi Andrén Mediechef Fri Köpenskap


Skönhetsavdelning
Pernilla Hedén Hotti Field Sales Manager Lóreál
Jessica Blockström Skönhetsredaktör Femina
Sofia Thorén Kundansvarig Projektledare United Media Group
Juryordförande: Mi Andrén, Mediechef Fri Köpenskap


Årets Butik
Lisa Schuman, Storesupport
Johan Kaij, Senior Adviser, Marketing Clinic
Pontus Öster, Distriktschef, Tingstad Papper
Per Nilsson, Affärsutvecklare, Gruppo di Luca
Christina Möller, Osec Matstudio
Juryordförande: Mona Johansson, Chefredaktör Fri Köpenskap


Årets Ostavdelning
Christian Bona, Key Account Director, Skånemejerier
Patrik Thulin, CEO, Retail Academics
Lennart Jönsson, Senior Advisor/Partner, Gordios
Juryordförande: Mi Andrén, Mediechef Fri Köpenskap


Årets Digitaliserade butik
Frida Kalin, Marknadschef, StrongPoint
Carl Stenbeck, Axfood
Campbell Peacock, VD/Konsult, Mercian Consulting
Peter Muld, Cheif Digital Officer, Ica
Amer Mohammed, Direktör affärsområde Digital, Coop
Juryordförande: Joachim Björk, Redaktionssekreterare Fri Köpenskap


Årets Förbutik
Anneli Svanborg, Commercial Trade Manager, ATG
Tove Kandell, Svenska Spel
Jane Björklin, Aftonbladet
Marie Cavellin, Expressen
Juryordförande: Mi Andrén, Mediechef Fri Köpenskap


Årets Hållbarhetsintiativ
Katarina Lundell, Marknad & Kommunikationschef, Pantamera
Pontus Björkdahl, Hållbarhetschef, Retursystem
Louise Ungerth, Ungerth&Co
Juryordförande: Mi Andrén, Mediechef Fri Köpenskap


Fernando Di Luca - Hederspris
Advisory board (kommer)