Årets Uppstickare

Jury:
Anton Nakic, VD / CEO, Bon Cena
Staffan Fri, Category Buyer Food, Sodexo
Lennart Wallander, COT, Food & Friends
Sara Serray, Founder & CEO, Wellibites AB
Amir Kheirmand, VD och vinnare av Årets mästerkock 2014, Schysst käk
Agneta Olsson, grundare/Vd, Chair Management
Robert Wranning, VD, El Taco Truck
Martin Åberg, VD och konsult, Gourmet & Design
Fri Köpenskap/ Ordförande: Claes Holmström, Mediechef, Fri Köpenskap

Årets Hemmakontor - Delas ut i Malmö

Jury: Kommer uppdateras inom kort

Branschexpert/ Ordförande: Peter Karlsson, NORDIC KAM, Pilot

Årets Medarbetare

Jury:
Stefan Lidén, VD, Next U Systems 
Stina Stenquist, HR chef, Ica 
Charlotte Welin Zettelund, HR chef, Hemköp
Helena Erlingsjö, HR Direktör/ GL Personal/ HR Director, Lidl Sverige
Alexandra Berglund, HR-chef, Coop butiker och Stormarknader
Helena Holmqvist, HR chef, City Gross
Fri Köpenskap/ Ordförande: Mona Johansson, Chef red, Fri Köpenskap

Årets Frukt & gröntavdelning

Jury:
Kimberly Wintmo, VD, Svenska Odlarlaget
Nils Thott, Commercial Director, CatMan Solution 
Manuel Lemholt Berger, Chief Executive Officer and Co-Founder, MplusM
Ola Dolck, Managing Director, SRC
Fri Köpenskap/ Ordförande: Veronica Rönnlund Aldman, Journalist & Photographer, Fri Köpenskap

Årets E-handlare

Jury:
Magnus Rosén, Managing Director - SVP, StrongPoint
Peter Muld, Chief Strategy & Digital Officer, ICA Sverige
Frida Ridderstolpe, E-handelschef, Axfood
Fri Köpenskap/ Ordförande: Joachim Björk, Redaktionssek, Fri Köpenskap

Årets Butiksrestaurang

Jury:
Andreas Nyström, Projektsäljare, Perfecta Storkök
Stefan Ekengren, Krögare, Restaurang Hantverket
Fredric Jansson, VD, Intrx.se
Johan Haglund, VD, Haglund Industri
Henrik Liljenberg, Butikscoach matglädje, Coop Butiker och Stormarknader AB
Tina Scherman, Mat-, Koncept- & Restaurangkonsult, CULINARICA / ICA
Fri Köpenskap/ Ordförande: Claes Holmström, Mediechef, Fri Köpenskap

Årets Fiskavdelning

Jury:
Charlotte Rapp, Fiskeriutsending Sverige, Norges Sjömatsråd
Krishan Kent, Ordförande, Fiskbranschens Riksförbund
Markus Pettersson, Kategorichef Färsk Fisk & Skaldjur, Axfood
Natalie Brandänge, Sortimentschef för fisk, Coop Sverige
Alexandra Appeltofft, Inköpschef Färsk Fisk, Ica Gruppen
Fri Köpenskap/ Ordförande: Hans of Hjelmsäter, Key Account Manager, Fri Köpenskap

Årets Leverantör

Jury:
Mikael Pettersson, Butikschef Stora Coop Orminge, Coop
Pontus Dahlström, Byråchef, Food & Friends
Julia Lindberg, Chief Category Officer, MatHem.se
Maria Slars Paulsson, Kategorichef - Mejeri, ICA Sverige AB
Sofia Schöldström, Senior Key Accont Manager, ClearOn AB
Claes Holmström, Mediechef Fri Köpenskap/ Dagens Handel
Branschexpert/ Ordförande: Fredrik Lindberg, sr. New Business Development Manager, Nielsen

Årets Chark & Köttavdelning

Jury:
Magnus Pettersson, Försäljningschef, Jakobsdals
Karin Amedé, Kommunikationschef, Svenskt Kött
Majsan Pense, Kategoriansvarig, Coop
Ingela Stenson, Omvärldsanalytiker och strateg, United Minds
Eric Persson, Food and Strategy Consulting, Crossover Creative
Fri Köpenskap/ Ordförande: Joachim Björk, Redaktionssek, Fri Köpenskap

Årets Skönhetsavdelning

Jury:
Pernilla Hedén Hotti, Field Sales Manager, L’Oréal
Campbell Peacock, VD/Konsult, Mercian Consulting
Sofia Thorén, Senior projektledare, Visible Works
Titti Bergholtz, Konsult, Future Management
Fri Köpenskap/ Ordförande: Linnea Brundell, Reporter, Fri Köpenskap

Årets Kassazon

Jury: Kommer uppdateras inom kort
Michael Johansson, VD/CEO, Awal Concept AB
Fri Köpenskap/ Ordförande: Claes Holmström, Mediechef, Fri Köpenskap

Årets Matinspiration

Jury:
Sofia Gynge, Chef Direktförsäljning Butik och Chef Marknad, Werners Gorumetservice
Fredrik Malmstedt, Försäljning & Driftkonsult, Mat & Restaurang ICA Gruppen
Ulrika Brydling Matkreatör, hållbarhetsstrateg och projektledare, Smaka på Coop
Anette Rosvall, Kokbokskreatör och mat & vinskribent 
Fri Köpenskap/ Ordförande: Mona Johansson, Chefredaktör, Fri Köpenskap

Årets Brödavdelning

Jury:
Kerstin Landeblad, Brand Manager, Lantmännen Unibake
Martin Lundell, VD, Sveriges bagare & konditorer AB
Catrin Zetterlund, KAM, Polarbröd
Andreas Sande, Sr. Shopper Marketing & Sales Analyst, Fazer Bröd
Joachim Björk, Redaktionssek, Fri Köpenskap
Partner/ Ordförande: Henri Ackman, Rektor Polfärskt Affärsskola, Polfärskt Bröd AB

Årets Ekoinsats

    Jury:
    Rebecca Borg, Category Brand Manager Organic Food, Midsona
    Cecilia Ryegård, VD, Agrovektor AB & Foodchain by Blockchain
    Martin Moström, Strategisk rådgivare /Partner, Retail House
    Caroline Hellbacher, Marknadsutvecklare, Krav
    Fri Köpenskap/ Ordförande: Jan Ahmadi, Reporter., Fri Köpenskap

    Årets Tidskriftsbutik

    Jury:
    Anders Lindholm, Försäljningschef, Tidsam
    Kerstin Neld, VD, Sveriges Tidskrifter
    Fatima Ravemark, Head of Retail, Aller Media
    Cecilia Öster, Verksamhetsledare, Livsmedel i fokus
    Fri Köpenskap/ Ordförande: Siw Kejonen, Reporter, Fri Köpenskap

    Årets Lokalproduktion - delas ut i Malmö

    Jury: 
    Anis Juklen, Category Manager Nordic, TePe
    Fadi Barakat, Business Development manager, Malmö Stad
    Josefin Wising, Business Area Manager, Rusta 
    Erik Frithiof, Försäljningschef/Ordf. Sveriges Oberoende Bryggerier, Hyllie Bryggeri
    Nicholas Petterson, VD, Axfoods inköps- och logistikbolag Dagab
    Fri Köpenskap/ Ordförande: Veronica Rönnlund Aldman, Journalist & Photographer, Fri Köpenskap

    Årets Dryckesbutik

    Jury:
    Annika Tjernström, Senior Manager, Category Planning, Coca-Cola
    Anne Hägglund, Consultant, Scandinavian Retail Center
    Jan Ahmadi, Reporter, Fri Köpenskap
    Christina Cheng, Grundare Sprillo / Trendguru, Sprillo
    Branschexpert/ Ordförande: Åsa Geremyr, Senior Adviser, Knowit AB

    Årets Butik

    Jury:
    Åsa Palander, Försäljningschef, Storesupport
    Johan Kaij, Retailstrateg/Grundare, Circel
    Maria Forshufvud, Senior strateg, Forshufvud Kommunikation AB
    Mona Johansson, Chefredaktör, Fri Köpenskap
    Christina Möller, Fil dr HC, Osec Matstudio
    Branschexpert/ Ordförande: Per Nilsson, Affärsutvecklare, Gruppo di Luca

    Årets Ostavdelning

    Jury:
    Patrik Löfving, Category & Trade manager-BU Cheese, Skånemejerier
    Tobias Nilsson,Vinnare 2022, Ica Kvantum Liljeholmen 
    Patrik Thulin, CEO, Retail Academics
    Lennart Jönsson, Senior Advisor/Partner, Gordios
    Fri Köpenskap/ Ordförande: Claes Holmström, Mediechef, Fri Köpenskap

    Årets Förbutik

    Jury:
    Amanda Herrström, Trade Marketing specialist, ATG
    Tove Kandell, Distriksansvarig Retail,  Svenska Spel
    Malin Dagnert, Strategisk projektledare, Aftonbladet
    Emma Rosenbaum, Projektledare, Expressen
    Fri Köpenskap/ Ordförande:
    Linnea Brundell, Reporter, Fri Köpenskap

    Fernando Di Lucas Hederspris


    Advisery Board:
    Fernando Di Luca, Grundare, Di Luca & Di Luca
    Mai-Lis Hellenius, Professor, Di Luca & Di Luca
    Johan Dahl, säljkårschef, Di Luca & Di Luca
    Magnus Ekerhov, Försäljningschef, Di Luca & Di Luca
    Ordförande:
    Måns Falk, Chef Accademia Di Luca, Di Luca & Di Luca

    Årets Mejeri- & Juiceavdelning

    Jury:
    Jörgen Hansen, Category & Trade Manager, Skånemejerier
    Anders Eriksson Handlare, ICA Kvantum Vellinge 
    Addi Runolfsdottir, Senior Retail Consultant, SRC
    Frida Åkerlund, Partner/ COO, Retail Academics
    Fri Köpenskap/ Ordförande: Claes Holmström, Mediechef, Fri Köpenskap